Noutaţi

Datele privind activitatea băncilor comerciale din Republica Moldova la data de 31 Iulie, a.2025Dr. Sándor Csány: Fiind a patra ca mărime, OTP Bank din Moldova va crește atât organic, cât și prin posibile fuziuni și achizitiiȘi pare să fie un loc, dar se pare că nuScott HOCKLANDER: Pentru mine, perseverența cetățenilor moldoveni nu este doar o lecție învățată, ci și un mare exempluSorin MASLO: „Anul 2022 a fost unul de cotitură pentru Combinatul „Cricova”, cifra de afaceri a crescut cu aproape 25%” Ratele depozitelor – la maximum. Conjunctura pieței sau De ce băncile au nevoie de depozitele persoanelor fiziceValeriu LAZĂR:”Dacă statul astăzi nu va susține businessul, mâine nu va avea de la cine colecta impozite”Aeroportul din Chișinău, oglindă a statalitățiiMăsurile monetare contra inflației nemonetareBăncile, ca punct de sprijin pentru economie: au majorat profitul și se pregătesc de provocările din semestrul II din 2022Ministerul Finanțelor și investitorii de pe piața valorilor mobiliare de stat, la culmile volumului de plasarePiața bancară: emoții și cerere sportită. Nu există panicăEste oare pregătită Moldova pentru consecințele economice al războiului din țara vecinăNe așteaptă hiperinflație? Totul depinde de diagnoza corectă și tratamentul prescrisCe se întâmplă pe piața valorilor mobiliare de stat și ce atribuție la aceasta are Banca NaționalăSectorul vinicol, în prag de revoluție: Legea de profil falimentează întreprinderile?Capcană pentru piața produselor petroliereLászló DIÓSI: Foreign investments come to Moldova due to banking system stabilityCând nu sunt bani de la FMI, emitem VMS! Nikolay BORISSOV: ”Cumpărarea Moldindconbank-ului reprezintă cea mai bună achiziție de pe piața moldovenească, deși e și cea mai riscantă” Jocuri în ping-pong petrolierAnul bancar 2020 – pandemic, profitabilStraniul an 2020: smerenie, revoltă, acceptarea noii realități”Jocurile foamete” ale pieței valutareCum să îmblânzim lichiditățileVeaceslav IONIȚĂ: Guvernul a omorât businessul, dar a cochetat cu populațiaOamenii și businessul: Selecția naturală și nenaturalăAlexandru BURDEINÎI: Să fii etic în afaceri devine vitalIndicatorii macroeconomice de baza in MoldovaZilnic: Cursul de schimb valutar la toate bancile comerciale din MoldovaZilnic: Pretul PECO

Maib și EBA își unesc forțele pentru a sprijini afacerile în fața provocărilor fiscale

Maib și EBA își unesc forțele pentru a sprijini afacerile în fața provocărilor fiscale

În spiritul susținerii continue a mediului de afaceri, maib și Asociaţia Businessului European  (EBA) își unesc forțele pentru a organiza workshopul „Închiderea anului financiar-fiscal 2023 și provocările cheie pentru 2024”, organizat pe 13 februarie 2024.

Inițiativa se află la cea de-a zecea ediție, iar anul acesta include o colaborare frumoasă între EBA și maib, având drept obiectiv sprijinirea comunității de contabili și specialiști în domeniul financiar, consolidând astfel dezvoltarea afacerilor în Moldova.

Workshopul se concentrează pe oferirea celei mai bune expertize practice și aplicative în domeniul fiscal-financiar, cu accent pe prezentarea aspectelor cheie legate de închiderea anului fiscal 2023 și pe prevederile legislative esențiale pentru 2024.

Agenda evenimentului include subiecte variate, relevante pentru fiecare perioadă de gestiune anuală, împărțite astfel:

Anul 2023

  •  
  •     - Aspecte importante la determinarea impozitului pe profit și la completarea Declarației VEN12 aferente anului 2023 - Valentina Popescu (Grant Thornton Moldova);
  •     - Situațiile financiare (IFRS) - Constantin Agafiță (Baker Tilly Klitou and Partners SRL);
  •     - TVA-ul și accizele: provocări fiscale aferente modului de calculare, deducere, ajustări și restituiri - Ana Nicolaescu (NGA Contabilitate);
  •     - Aspecte importante privind taxa pentru poluarea mediului pentru deșeuri de ambalaje - Pavel Sârghi (SAIPH Consulting House).
 
Anul 2024
  •  
  •      - Noi prevederi privind prețurile de transfer - Pavel Sârghi (SAIPH Consulting House);
  •      - Impozitarea noilor tipuri de facilități pentru angajați, categoriile de cheltuieli suportate de angajator deductibile în scopuri fiscale - Ana Nicolaescu (NGA Contabilitate).
 
Evenimentul se va bucura de prezența unor invitați cu notorietate, printre care:
  •  
  •      - Ministrul Finanțelor, Petru Rotaru;
  •      - Secretarul de Stat al Ministerului Finanțelor, Olga Golban;
  •      - Directorul adjunct al Serviciului Fiscal de Stat, Petru Griciuc;
  •      - Președintele maib, Giorgi Shagidze;
  •      - CEO EBA Moldova, Mariana Rufa.
 
Workshopul „Închiderea anului financiar-fiscal 2023 și provocările cheie pentru 2024” este dedicat clienților maib și membrilor EBA, este gratuit și se va desfășura în format fizic.

Unim eforturi – dezvoltăm afaceri!

Noutați dupa tema