Noutaţi

Datele privind activitatea băncilor comerciale din Republica Moldova la data de 31 Iulie, a.2025Dr. Sándor Csány: Fiind a patra ca mărime, OTP Bank din Moldova va crește atât organic, cât și prin posibile fuziuni și achizitiiȘi pare să fie un loc, dar se pare că nuScott HOCKLANDER: Pentru mine, perseverența cetățenilor moldoveni nu este doar o lecție învățată, ci și un mare exempluSorin MASLO: „Anul 2022 a fost unul de cotitură pentru Combinatul „Cricova”, cifra de afaceri a crescut cu aproape 25%” Ratele depozitelor – la maximum. Conjunctura pieței sau De ce băncile au nevoie de depozitele persoanelor fiziceValeriu LAZĂR:”Dacă statul astăzi nu va susține businessul, mâine nu va avea de la cine colecta impozite”Aeroportul din Chișinău, oglindă a statalitățiiMăsurile monetare contra inflației nemonetareBăncile, ca punct de sprijin pentru economie: au majorat profitul și se pregătesc de provocările din semestrul II din 2022Ministerul Finanțelor și investitorii de pe piața valorilor mobiliare de stat, la culmile volumului de plasarePiața bancară: emoții și cerere sportită. Nu există panicăEste oare pregătită Moldova pentru consecințele economice al războiului din țara vecinăNe așteaptă hiperinflație? Totul depinde de diagnoza corectă și tratamentul prescrisCe se întâmplă pe piața valorilor mobiliare de stat și ce atribuție la aceasta are Banca NaționalăSectorul vinicol, în prag de revoluție: Legea de profil falimentează întreprinderile?Capcană pentru piața produselor petroliereLászló DIÓSI: Foreign investments come to Moldova due to banking system stabilityCând nu sunt bani de la FMI, emitem VMS! Nikolay BORISSOV: ”Cumpărarea Moldindconbank-ului reprezintă cea mai bună achiziție de pe piața moldovenească, deși e și cea mai riscantă” Jocuri în ping-pong petrolierAnul bancar 2020 – pandemic, profitabilStraniul an 2020: smerenie, revoltă, acceptarea noii realități”Jocurile foamete” ale pieței valutareCum să îmblânzim lichiditățileVeaceslav IONIȚĂ: Guvernul a omorât businessul, dar a cochetat cu populațiaOamenii și businessul: Selecția naturală și nenaturalăAlexandru BURDEINÎI: Să fii etic în afaceri devine vitalIndicatorii macroeconomice de baza in MoldovaZilnic: Cursul de schimb valutar la toate bancile comerciale din MoldovaZilnic: Pretul PECO

În trimestrul II curent, veniturile totale în sectorul comunicațiilor electronice din Moldova au însumat 1 miliard 493,8 milioane de lei și au crescut cu 0,3%, comparativ cu aceeași perioadă din 2021.

În trimestrul II curent, veniturile totale în sectorul comunicațiilor electronice din Moldova au însumat 1 miliard 493,8 milioane de lei și au crescut cu 0,3%, comparativ cu aceeași perioadă din 2021.

Agenția Națională pentru Reglementare în Comunicații Electronice și Tehnologia Informației a comunicat că această creștere s-a datorat creșterii veniturilor generate de furnizorii de servicii de internet fix, internet mobil și televiziune cu plată. În același timp, vânzările pe piața serviciilor de Internet fix au crescut cu 3,6% și au însumat 371,3 milioane de lei, vânzările pe piața serviciilor de Internet mobil au crescut cu 4,1% - până la 327,3 milioane de lei, iar vânzările pe piața serviciilor de televiziune cu plată au crescut cu 23,5% - până la 72 milioane de lei. În același timp, veniturile din alte activități în domeniul comunicațiilor electronice au crescut cu 11% - până la 207,9 milioane de lei. În același timp, veniturile din vânzarea serviciilor de comunicații fixe și mobile au scăzut în perioada de referință: pentru prima poziție - cu 19,2% - până la 69,4 milioane de lei și pentru poziția a doua - cu 0,9% - până la 713,1 milioane de lei. Cel mai mare venit mediu lunar per utilizator (ARPU) în trimestrul II al anului 2022 a fost înregistrat pe piața serviciilor de acces la Internet fix - 159,5 lei, cu 1,7% mai puțin față de aceeași perioadă a anului precedent. Indicele pe piața serviciilor dedicate de Internet mobil a fost de 101,4 lei (+8,4%), cel al serviciilor de telefonie mobilă - de 57,8 lei (-15,2%), cel al serviciilor de televiziune cu plată - de 32,8 lei (-38,3%), iar cel al serviciilor de telefonie fixă - de 23,5 lei (-17%). // 11.10.2022 – InfoMarket

Noutați dupa tema