Noutaţi

Datele privind activitatea băncilor comerciale din Republica Moldova la data de 31 Iulie, a.2025Dr. Sándor Csány: Fiind a patra ca mărime, OTP Bank din Moldova va crește atât organic, cât și prin posibile fuziuni și achizitiiȘi pare să fie un loc, dar se pare că nuScott HOCKLANDER: Pentru mine, perseverența cetățenilor moldoveni nu este doar o lecție învățată, ci și un mare exempluSorin MASLO: „Anul 2022 a fost unul de cotitură pentru Combinatul „Cricova”, cifra de afaceri a crescut cu aproape 25%” Ratele depozitelor – la maximum. Conjunctura pieței sau De ce băncile au nevoie de depozitele persoanelor fiziceValeriu LAZĂR:”Dacă statul astăzi nu va susține businessul, mâine nu va avea de la cine colecta impozite”Aeroportul din Chișinău, oglindă a statalitățiiMăsurile monetare contra inflației nemonetareBăncile, ca punct de sprijin pentru economie: au majorat profitul și se pregătesc de provocările din semestrul II din 2022Ministerul Finanțelor și investitorii de pe piața valorilor mobiliare de stat, la culmile volumului de plasarePiața bancară: emoții și cerere sportită. Nu există panicăEste oare pregătită Moldova pentru consecințele economice al războiului din țara vecinăNe așteaptă hiperinflație? Totul depinde de diagnoza corectă și tratamentul prescrisCe se întâmplă pe piața valorilor mobiliare de stat și ce atribuție la aceasta are Banca NaționalăSectorul vinicol, în prag de revoluție: Legea de profil falimentează întreprinderile?Capcană pentru piața produselor petroliereLászló DIÓSI: Foreign investments come to Moldova due to banking system stabilityCând nu sunt bani de la FMI, emitem VMS! Nikolay BORISSOV: ”Cumpărarea Moldindconbank-ului reprezintă cea mai bună achiziție de pe piața moldovenească, deși e și cea mai riscantă” Jocuri în ping-pong petrolierAnul bancar 2020 – pandemic, profitabilStraniul an 2020: smerenie, revoltă, acceptarea noii realități”Jocurile foamete” ale pieței valutareCum să îmblânzim lichiditățileVeaceslav IONIȚĂ: Guvernul a omorât businessul, dar a cochetat cu populațiaOamenii și businessul: Selecția naturală și nenaturalăAlexandru BURDEINÎI: Să fii etic în afaceri devine vitalIndicatorii macroeconomice de baza in MoldovaZilnic: Cursul de schimb valutar la toate bancile comerciale din MoldovaZilnic: Pretul PECO

"Sectorul IT are încă o perspectivă de dezvoltare foarte mare în lume și vom continua să ne extindem afacerile în Moldova", a declarat John Cotterell, CEO al Endava.

"Sectorul IT are încă o perspectivă de dezvoltare foarte mare în lume și vom continua să ne extindem afacerile în Moldova", a declarat John Cotterell, CEO al Endava.

În cadrul unei întâlniri cu jurnaliștii, care a avut loc miercuri la Chișinău, el a spus, printre altele, că lumea continuă să se schimbe foarte mult, nivelul de automatizare și mobilitate este în creștere - de la transportul fără șofer până la digitalizarea tuturor ramurilor economiei. Motorul acestei transformări este reprezentat de companiile IT, cum ar fi Endava. Înființată în 2000 sub numele de Compudava, a fuzionat cu partenerul britanic Concise în 2006 și a fost redenumită Endava. În prezent, are birouri în aproape 30 de țări din Europa, America și Asia și are peste 11.000 de angajați. Biroul din Moldova este unul dintre cele mai mari, având peste 1200 de angajați. ”Din păcate, serviciile noastre pentru companiile moldovenești sunt destul de costisitoare, dar unii oameni de afaceri se arată interesați să coopereze cu noi", a declarat Veaceslav Panfil, șeful biroului din Chișinău. În cadrul reuniunii, s-a remarcat faptul că întreprinderea acordă o atenție deosebită nu numai formării profesionale a personalului său, ci și cooperării active cu instituțiile de învățământ din Moldova pentru a îmbunătăți nivelul de cunoștințe al studenților moldoveni cu perspective de angajare în Endava. Potrivit lui John Cotterell, în Marea Britanie, în domeniul învățământului superior se pune accentul pe modul de gândire al studenților, astfel încât aceștia să își poată continua dezvoltarea profesională. În timp ce în Moldova învățământul superior are ca scop aplicarea abilităților practice pentru a obține un loc de muncă și în acest sens este necesară schimbarea modului de gândire și a abordării învățării. Endava este rezident al IT - Park, ceea ce permite aplicarea unui sistem de impozitare simplificat, care prevede, în primul rând, plata a 7% din cifra de afaceri. Răspunzând la o întrebare a agenției InfoMarket despre perspectivele activității companiei în Moldova în contextul obținerii statutului de candidat la Uniunea Europeană și a cerințelor UE privind eliminarea oricăror facilități, în special pentru rezidenții zonelor economice libere (ZEL), John Cotterell a menționat că IT-Park nu poate fi numit o ZEL clasică. Cu toate acestea, în opinia sa, orice stat, chiar și cele membre UE, sunt interesate să păstreze o anumită atractivitate pentru dezvoltarea sectorului IT. "În Moldova, sectorul IT reprezintă aproape 11% din PIB-ul țării. Prin urmare, ne putem aștepta ca Moldova să fie interesată să păstreze anumite condiții sau să creeze noi programe pentru dezvoltarea sectorului IT", a declarat John Cotterell. // 29.06.2022 - InfoMarket.

Noutați dupa tema