Noutaţi

Datele privind activitatea băncilor comerciale din Republica Moldova la data de 31 Iulie, a.2025Dr. Sándor Csány: Fiind a patra ca mărime, OTP Bank din Moldova va crește atât organic, cât și prin posibile fuziuni și achizitiiȘi pare să fie un loc, dar se pare că nuScott HOCKLANDER: Pentru mine, perseverența cetățenilor moldoveni nu este doar o lecție învățată, ci și un mare exempluSorin MASLO: „Anul 2022 a fost unul de cotitură pentru Combinatul „Cricova”, cifra de afaceri a crescut cu aproape 25%” Ratele depozitelor – la maximum. Conjunctura pieței sau De ce băncile au nevoie de depozitele persoanelor fiziceValeriu LAZĂR:”Dacă statul astăzi nu va susține businessul, mâine nu va avea de la cine colecta impozite”Aeroportul din Chișinău, oglindă a statalitățiiMăsurile monetare contra inflației nemonetareBăncile, ca punct de sprijin pentru economie: au majorat profitul și se pregătesc de provocările din semestrul II din 2022Ministerul Finanțelor și investitorii de pe piața valorilor mobiliare de stat, la culmile volumului de plasarePiața bancară: emoții și cerere sportită. Nu există panicăEste oare pregătită Moldova pentru consecințele economice al războiului din țara vecinăNe așteaptă hiperinflație? Totul depinde de diagnoza corectă și tratamentul prescrisCe se întâmplă pe piața valorilor mobiliare de stat și ce atribuție la aceasta are Banca NaționalăSectorul vinicol, în prag de revoluție: Legea de profil falimentează întreprinderile?Capcană pentru piața produselor petroliereLászló DIÓSI: Foreign investments come to Moldova due to banking system stabilityCând nu sunt bani de la FMI, emitem VMS! Nikolay BORISSOV: ”Cumpărarea Moldindconbank-ului reprezintă cea mai bună achiziție de pe piața moldovenească, deși e și cea mai riscantă” Jocuri în ping-pong petrolierAnul bancar 2020 – pandemic, profitabilStraniul an 2020: smerenie, revoltă, acceptarea noii realități”Jocurile foamete” ale pieței valutareCum să îmblânzim lichiditățileVeaceslav IONIȚĂ: Guvernul a omorât businessul, dar a cochetat cu populațiaOamenii și businessul: Selecția naturală și nenaturalăAlexandru BURDEINÎI: Să fii etic în afaceri devine vitalIndicatorii macroeconomice de baza in MoldovaZilnic: Cursul de schimb valutar la toate bancile comerciale din MoldovaZilnic: Pretul PECO

Cel mai bun restaurant din lume se află în Lima

Cel mai bun restaurant din lume se află în Lima

Maido, înființat în orașul Lima de Mitsuharu 'Micha' Tsumura, a fost desemnat cel mai bun restaurant din lume în anul 2025 de către influentul, dar contestatul, clasament World's 50 Best Restaurants, informează AFP. Acest restaurant 'este un adevărat exemplu de gastronomie Nikkei, combinând tehnici japoneze meticuloase cu autenticitatea ingredientelor peruane pentru a crea o experiență culinară care este atât bogată din punct de vedere cultural, cât și inovatoare', au transmis editorii clasamentului 50 Best.

Podiumul acestui clasament, creat de un grup de presă britanic pentru a concura cu celebrul ghid gastronomic francez Michelin, reunește restaurante de pe trei continente, scrie Agerpres Restaurantul basc Asador Etxcebarri, din Atxondo (Spania), și-a păstrat locul al doilea, în timp ce Quintonil, din Ciudad de Mexico, a urcat de pe locul al șaptelea până pe poziția a treia. Restaurantul parizian Table, condus de maestrul bucătar Bruno Verjus, ocupă locul al optulea, după ce s-a clasat pe poziția a treia în 2024. Aflat la conducerea patiseriei Cheval Blanc Paris și ocupând funcția de patiser-șef în restaurantul Plenitude, Maxime Frederic a obținut titlul de 'cel mai bun patiser' din partea 50 Best, după ce a fost desemnat și 'cel mai creativ maestru patiser din lume' de ghidul culinar La Liste, luni seară. Premiul 50 Best este decernat începând din 2002 de o mie de 'experți independenți' (bucătari, jurnaliști specializați, proprietari de restaurante, etc.), care acordă note experiențelor lor gastronomice trăite în diverse restaurante din lume în ultimele 18 luni.

Legitimitatea acestui clasament, alcătuit de grupul media William Reed și sponsorizat de mai multe branduri, este contestată cu regularitate, mai ales de către bucătarii francezi, care îl acuză de complezență și opacitate. Cu toate acestea, el este considerat mai îndrăzneț decât clasamentul Ghidului Michelin în ceea ce privește depistarea noilor tendințe din gastronomie. Ca reacție după înființarea 50 Best, criticii săi - maeștri bucătari francezi, dar și japonezi și americani - au lansat în 2015 La Liste, un clasament ce cuprinde 1.000 de restaurante din lume, elaborat pe baza unui algoritm care grupează și analizează date furnizate de peste 400 de surse internaționale.

profit.ro

Noutați dupa tema