Caleidoscop
Studiul care arată un risc surprinzător al eliminării zahărului din alimentație
23.06.2026
Renunțarea completă la zahăr s-ar putea să nu fie atât de benefică pe cât ne imaginăm, au descoperit acum oamenii de știință.
O nouă cercetare prezentată la ENDO 2026, reuniunea anuală a Societății de Endocrinologie din Chicago, sugerează că eliminarea totală a zahărului din alimentație ar putea avea chiar efecte negative asupra sănătății intestinale și metabolice, scrie Science Daily.
Cercetătorii de la Institutul de Diabet Dasman din Kuweit au analizat ce se întâmplă atunci când șoarecii sunt hrăniți cu o dietă săracă în grăsimi, dar care nu conține deloc zaharoză (o formă comună de...
/
full text









