Noutaţi

Datele privind activitatea băncilor comerciale din Republica Moldova la data de 31 Iulie, a.2025Dr. Sándor Csány: Fiind a patra ca mărime, OTP Bank din Moldova va crește atât organic, cât și prin posibile fuziuni și achizitiiȘi pare să fie un loc, dar se pare că nuScott HOCKLANDER: Pentru mine, perseverența cetățenilor moldoveni nu este doar o lecție învățată, ci și un mare exempluSorin MASLO: „Anul 2022 a fost unul de cotitură pentru Combinatul „Cricova”, cifra de afaceri a crescut cu aproape 25%” Ratele depozitelor – la maximum. Conjunctura pieței sau De ce băncile au nevoie de depozitele persoanelor fiziceValeriu LAZĂR:”Dacă statul astăzi nu va susține businessul, mâine nu va avea de la cine colecta impozite”Aeroportul din Chișinău, oglindă a statalitățiiMăsurile monetare contra inflației nemonetareBăncile, ca punct de sprijin pentru economie: au majorat profitul și se pregătesc de provocările din semestrul II din 2022Ministerul Finanțelor și investitorii de pe piața valorilor mobiliare de stat, la culmile volumului de plasarePiața bancară: emoții și cerere sportită. Nu există panicăEste oare pregătită Moldova pentru consecințele economice al războiului din țara vecinăNe așteaptă hiperinflație? Totul depinde de diagnoza corectă și tratamentul prescrisCe se întâmplă pe piața valorilor mobiliare de stat și ce atribuție la aceasta are Banca NaționalăSectorul vinicol, în prag de revoluție: Legea de profil falimentează întreprinderile?Capcană pentru piața produselor petroliereLászló DIÓSI: Foreign investments come to Moldova due to banking system stabilityCând nu sunt bani de la FMI, emitem VMS! Nikolay BORISSOV: ”Cumpărarea Moldindconbank-ului reprezintă cea mai bună achiziție de pe piața moldovenească, deși e și cea mai riscantă” Jocuri în ping-pong petrolierAnul bancar 2020 – pandemic, profitabilStraniul an 2020: smerenie, revoltă, acceptarea noii realități”Jocurile foamete” ale pieței valutareCum să îmblânzim lichiditățileVeaceslav IONIȚĂ: Guvernul a omorât businessul, dar a cochetat cu populațiaOamenii și businessul: Selecția naturală și nenaturalăAlexandru BURDEINÎI: Să fii etic în afaceri devine vitalIndicatorii macroeconomice de baza in MoldovaZilnic: Cursul de schimb valutar la toate bancile comerciale din MoldovaZilnic: Pretul PECO

În Moldova, în primul trimestru al anului 2022 au fost eliberate 788 de autorizații de construire a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale, cu 9,6% mai mult decât în aceeași perioadă a anului 2021.

În Moldova, în primul trimestru al anului 2022 au fost eliberate 788 de autorizații de construire a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale, cu 9,6% mai mult decât în aceeași perioadă a anului 2021.

Potrivit Biroului Național de Statistică, numărul total de autorizații eliberate a fost de 563 (71,4% din numărul total) pentru clădiri rezidențiale și 225 (28,6%) pentru clădiri nerezidențiale. În același timp, numărul de autorizații eliberate pentru clădiri rezidențiale a crescut cu 17,5% în perioada ianuarie-martie 2022 față de aceeași perioadă din 2021, în timp cele pentru clădirile nerezidențiale au scăzut cu 6,2%. Potrivit BNS, în primul trimestru al anului 2022, în orașele din Moldova au fost eliberate 362 de autorizații de construire a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale și 426 de autorizații de construire în zonele rurale. În același timp, comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent, numărul autorizațiilor de construire eliberate în mediul urban a scăzut cu 8,6%, în timp ce în mediul rural a crescut cu 31,9%. În ianuarie-martie 2022, cel mai mare număr de autorizații de construire a clădirilor rezidențiale a fost eliberat, în mod tradițional, în mun. Chișinău - 317, comparativ cu 212 unități în aceeași perioadă a anului precedent (+105 unități, sau +49,5%). În regiunea de dezvoltare "Nord", numărul autorizațiilor eliberate pentru construcția clădirilor rezidențiale a crescut de la 47 la 48 de unități (+2,1%). În regiunea de dezvoltare Centru, aceasta s-a menținut la același nivel ca anul trecut, cu 136 de unități. În regiunea Sud - au scăzut de la 46 la 34 (26,1%), în timp ce în Găgăuzia au scăzut de la 38 la 28 (26,3%). Potrivit statisticii oficiale, numărul autorizațiilor de construire a spațiilor nerezidențiale în mun. Chișinău, în trimestrul 1 2022, comparativ cu aceeași perioadă a anului 2021, a scăzut de la 39 la 32 de unități (-17,9%), în regiunea de dezvoltare "Nord" - a scăzut de la 57 la 53 de unități (-7%), iar în UTA Găgăuzia - a scăzut de la 43 la 34 de unități (-20,9%). În același timp, în regiunea de dezvoltare "Centru" acest indicator a crescut de la 61 la 66 (+8,2%), iar în regiunea "Sud" a rămas la același nivel - 40 de unități // 03.05.2022 - InfoMarket.

Noutați dupa tema