Energetica
Ministerul Energiei: Starea de urgență în sectorul energetic al Moldovei a expirat și nu va fi prelungită, dar mecanismele de monitorizare și reacție rămân active
24.06.2026
Potrivit ministerului Energiei, regimul de alertă din sectorul energetic, instituit în contextul riscurilor regionale care au afectat siguranța aprovizionării cu energie electrică și produse petroliere, a expirat la 23 iunie. În ciuda persistenței riscurilor globale și regionale, Ministerul Energiei a decis să nu solicite prelungirea regimului de alertă. Această decizie a fost luată în urma analizei ultimelor evenimente de pe piața energetică, inclusiv în context regional, și vizează restabilirea funcționării depline a mecanismelor pieței energiei electrice și a pieței produselor petroliere,...
/
full text



