Noutaţi

Datele privind activitatea băncilor comerciale din Republica Moldova la data de 31 Iulie, a.2025Dr. Sándor Csány: Fiind a patra ca mărime, OTP Bank din Moldova va crește atât organic, cât și prin posibile fuziuni și achizitiiȘi pare să fie un loc, dar se pare că nuScott HOCKLANDER: Pentru mine, perseverența cetățenilor moldoveni nu este doar o lecție învățată, ci și un mare exempluSorin MASLO: „Anul 2022 a fost unul de cotitură pentru Combinatul „Cricova”, cifra de afaceri a crescut cu aproape 25%” Ratele depozitelor – la maximum. Conjunctura pieței sau De ce băncile au nevoie de depozitele persoanelor fiziceValeriu LAZĂR:”Dacă statul astăzi nu va susține businessul, mâine nu va avea de la cine colecta impozite”Aeroportul din Chișinău, oglindă a statalitățiiMăsurile monetare contra inflației nemonetareBăncile, ca punct de sprijin pentru economie: au majorat profitul și se pregătesc de provocările din semestrul II din 2022Ministerul Finanțelor și investitorii de pe piața valorilor mobiliare de stat, la culmile volumului de plasarePiața bancară: emoții și cerere sportită. Nu există panicăEste oare pregătită Moldova pentru consecințele economice al războiului din țara vecinăNe așteaptă hiperinflație? Totul depinde de diagnoza corectă și tratamentul prescrisCe se întâmplă pe piața valorilor mobiliare de stat și ce atribuție la aceasta are Banca NaționalăSectorul vinicol, în prag de revoluție: Legea de profil falimentează întreprinderile?Capcană pentru piața produselor petroliereLászló DIÓSI: Foreign investments come to Moldova due to banking system stabilityCând nu sunt bani de la FMI, emitem VMS! Nikolay BORISSOV: ”Cumpărarea Moldindconbank-ului reprezintă cea mai bună achiziție de pe piața moldovenească, deși e și cea mai riscantă” Jocuri în ping-pong petrolierAnul bancar 2020 – pandemic, profitabilStraniul an 2020: smerenie, revoltă, acceptarea noii realități”Jocurile foamete” ale pieței valutareCum să îmblânzim lichiditățileVeaceslav IONIȚĂ: Guvernul a omorât businessul, dar a cochetat cu populațiaOamenii și businessul: Selecția naturală și nenaturalăAlexandru BURDEINÎI: Să fii etic în afaceri devine vitalIndicatorii macroeconomice de baza in MoldovaZilnic: Cursul de schimb valutar la toate bancile comerciale din MoldovaZilnic: Pretul PECO

Energocom a cumpărat 280 milioane de metri cubi de gaze naturale de la 7 companii diferite între 4 septembrie și 5 octombrie, la un preț mediu ponderat de 420 de dolari pe 1.000 de metri cubi.

Energocom a cumpărat 280 milioane de metri cubi de gaze naturale de la 7 companii diferite între 4 septembrie și 5 octombrie, la un preț mediu ponderat de 420 de dolari pe 1.000 de metri cubi.

Potrivit companiei de stat, Energocom a achiziționat aproximativ 3 milioane MWh de gaze naturale (aproximativ 280 milioane de metri cubi) de la 7 companii diferite, la 3 puncte de livrare diferite, între 4 septembrie și 5 octombrie. Prețul mediu ponderat a fost de 35,77 EUR/MWh (aproximativ 420 USD/1000 m3). La acest preț se vor adăuga costurile de transport până la depozitare, injecție, depozitare, recuperare și transport către Moldova atunci când aceste volume de gaz vor fi necesare. Achizițiile au fost efectuate cu un împrumut de la Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare, cu utilizarea integrală a tranșei de diversificare de 100 de milioane EUR (al doilea ciclu de utilizare). Ca parte a acordului cu BERD, în ultima lună au fost organizate 30 de runde de licitații, iar achizițiile au fost efectuate atunci când prețurile de pe piețele internaționale au fost favorabile. Potrivit Energocom, acest volum include, de asemenea, aproximativ 100 de milioane de metri cubi achiziționați la începutul lunii septembrie de la compania grecească DEPA. În total, compania a reușit astfel să își asigure rezerve de peste 500 de milioane de metri cubi și continuă să cumpere cu intenția de a acoperi integral consumul pentru sezonul rece. // 06.10.2023 – InfoMarket

Noutați dupa tema