Noutaţi

Datele privind activitatea băncilor comerciale din Republica Moldova la data de 31 Iulie, a.2025Dr. Sándor Csány: Fiind a patra ca mărime, OTP Bank din Moldova va crește atât organic, cât și prin posibile fuziuni și achizitiiȘi pare să fie un loc, dar se pare că nuScott HOCKLANDER: Pentru mine, perseverența cetățenilor moldoveni nu este doar o lecție învățată, ci și un mare exempluSorin MASLO: „Anul 2022 a fost unul de cotitură pentru Combinatul „Cricova”, cifra de afaceri a crescut cu aproape 25%” Ratele depozitelor – la maximum. Conjunctura pieței sau De ce băncile au nevoie de depozitele persoanelor fiziceValeriu LAZĂR:”Dacă statul astăzi nu va susține businessul, mâine nu va avea de la cine colecta impozite”Aeroportul din Chișinău, oglindă a statalitățiiMăsurile monetare contra inflației nemonetareBăncile, ca punct de sprijin pentru economie: au majorat profitul și se pregătesc de provocările din semestrul II din 2022Ministerul Finanțelor și investitorii de pe piața valorilor mobiliare de stat, la culmile volumului de plasarePiața bancară: emoții și cerere sportită. Nu există panicăEste oare pregătită Moldova pentru consecințele economice al războiului din țara vecinăNe așteaptă hiperinflație? Totul depinde de diagnoza corectă și tratamentul prescrisCe se întâmplă pe piața valorilor mobiliare de stat și ce atribuție la aceasta are Banca NaționalăSectorul vinicol, în prag de revoluție: Legea de profil falimentează întreprinderile?Capcană pentru piața produselor petroliereLászló DIÓSI: Foreign investments come to Moldova due to banking system stabilityCând nu sunt bani de la FMI, emitem VMS! Nikolay BORISSOV: ”Cumpărarea Moldindconbank-ului reprezintă cea mai bună achiziție de pe piața moldovenească, deși e și cea mai riscantă” Jocuri în ping-pong petrolierAnul bancar 2020 – pandemic, profitabilStraniul an 2020: smerenie, revoltă, acceptarea noii realități”Jocurile foamete” ale pieței valutareCum să îmblânzim lichiditățileVeaceslav IONIȚĂ: Guvernul a omorât businessul, dar a cochetat cu populațiaOamenii și businessul: Selecția naturală și nenaturalăAlexandru BURDEINÎI: Să fii etic în afaceri devine vitalIndicatorii macroeconomice de baza in MoldovaZilnic: Cursul de schimb valutar la toate bancile comerciale din MoldovaZilnic: Pretul PECO

Revista presei. Miercuri, 12 ianuarie 2022

Revista presei. Miercuri, 12 ianuarie 2022

Agenția InfoMarket prezintă:
* «Capital Market»
- În nouă luni ale anului 2021, sectorul de creditare nebancară a înregistrat semnale de revigorare, după stagnarea din 2020
Soldul creditelor şi împrumuturilor, inclusiv leasingul financiar, înregistrat de organizaţiile de creditare nebancară (OCN) şi asociaţiile de economii şi împrumut (AEÎ), în nouă luni ale anului trecut, a însumat 12,0 mlrd. lei (+1,6 mlrd. lei), având un ritm constant de creştere, faţă de anul 2020, care a fost afectat semnificativ de pandemie. În structura portofoliului de credite, 10,9 mlrd. lei au fost oferite de sectorul OCN şi peste 1 mlrd. lei – de către AEÎ.

* «Аргументы и факты»
- O doză la termen
Despre cum cetățenii RM nu au fost imunizați cu vaccin COVID-19 expirat
- Schema de supraviețuire
Alla Tocarciuc, desre lupta cu stuațiile de criză, vaccinuri și prognoze.

* «Moldova Suverană»
- Inflația a ajuns la aproape 14%, iar tendința de creștere se menține
Prețurile medii de consum au crescut cu 13,94% din decembrie 2020 pînă în decembrie 2021 din cauza scumpirii alimentelor și a resurselor energetice în special, potrivit unui raport al Biroului Național de Statistică. Banca Națională a Moldovei precizează că această tendință se va menține în următoarea jumătate de an.
- ADR Nord a înregistrat un record de valorificare a fondurilor
Pentru prima dată în cei 12 ani de activitate a sa, Agenția de Dezvoltare Regională Nord a înregistrat cea mai mare valorificare de fonduri în Regiunea de Dezvoltare Nord. În total, ADR Nord a valorificat anul trecut 221,44 mln lei, pentru implementarea a 9 proiecte de infrastructură și a 5 proiecte soft în regiune.

* Media
- NM Espresso: despre ce a vorbit Spinu cu șeful Gazprom, ce se va întâmpla cu tariful la gaze și cum au crescut prețurile în Moldova (newsmaker.md)
- Cel mai mare salt al prețurilor din ultimii 15 ani (mold-street.com)
- Republica Moldova vs. Omicron | Măsurile anunțate de Ministra Sănătății (agora.md)