Noutaţi

Datele privind activitatea băncilor comerciale din Republica Moldova la data de 31 Iulie, a.2025Dr. Sándor Csány: Fiind a patra ca mărime, OTP Bank din Moldova va crește atât organic, cât și prin posibile fuziuni și achizitiiȘi pare să fie un loc, dar se pare că nuScott HOCKLANDER: Pentru mine, perseverența cetățenilor moldoveni nu este doar o lecție învățată, ci și un mare exempluSorin MASLO: „Anul 2022 a fost unul de cotitură pentru Combinatul „Cricova”, cifra de afaceri a crescut cu aproape 25%” Ratele depozitelor – la maximum. Conjunctura pieței sau De ce băncile au nevoie de depozitele persoanelor fiziceValeriu LAZĂR:”Dacă statul astăzi nu va susține businessul, mâine nu va avea de la cine colecta impozite”Aeroportul din Chișinău, oglindă a statalitățiiMăsurile monetare contra inflației nemonetareBăncile, ca punct de sprijin pentru economie: au majorat profitul și se pregătesc de provocările din semestrul II din 2022Ministerul Finanțelor și investitorii de pe piața valorilor mobiliare de stat, la culmile volumului de plasarePiața bancară: emoții și cerere sportită. Nu există panicăEste oare pregătită Moldova pentru consecințele economice al războiului din țara vecinăNe așteaptă hiperinflație? Totul depinde de diagnoza corectă și tratamentul prescrisCe se întâmplă pe piața valorilor mobiliare de stat și ce atribuție la aceasta are Banca NaționalăSectorul vinicol, în prag de revoluție: Legea de profil falimentează întreprinderile?Capcană pentru piața produselor petroliereLászló DIÓSI: Foreign investments come to Moldova due to banking system stabilityCând nu sunt bani de la FMI, emitem VMS! Nikolay BORISSOV: ”Cumpărarea Moldindconbank-ului reprezintă cea mai bună achiziție de pe piața moldovenească, deși e și cea mai riscantă” Jocuri în ping-pong petrolierAnul bancar 2020 – pandemic, profitabilStraniul an 2020: smerenie, revoltă, acceptarea noii realități”Jocurile foamete” ale pieței valutareCum să îmblânzim lichiditățileVeaceslav IONIȚĂ: Guvernul a omorât businessul, dar a cochetat cu populațiaOamenii și businessul: Selecția naturală și nenaturalăAlexandru BURDEINÎI: Să fii etic în afaceri devine vitalIndicatorii macroeconomice de baza in MoldovaZilnic: Cursul de schimb valutar la toate bancile comerciale din MoldovaZilnic: Pretul PECO

Revista presei. Miercuri, 20 octombrie 2021.

Revista presei. Miercuri, 20 octombrie 2021.

Agenția InfoMarket prezintă:
* «Capital Market»
- Guvernul a aprobat planul de activitate pentru anii 2021-2022
Măsurile incluse în Plan vin să asigure realizarea obiectivelor de dezvoltare durabilă setate în Programul de guvernare “Moldova vremurilor bune”, precum și angajamentelor internaționale ale Republicii Moldova.
- 7032 de locuințe procurate prin intermediul Programului „Prima Casă”
Suma totală a creditelor acordate de către bănci este de 3,77 miliarde lei, iar valoarea totală a garanţiilor active constituie 1,84 miliarde lei.

* «Аргументы и факты»
- Ce fel de regim de alertă?
Cum autoritățile rezolvă problema furnizării gazelor naturale.
- De ce pâinea este o durere de cap?
De ce în cazul recoltei bune de grâu crește prețul la produsele de panificație.

* «Moldova Suverană»
- Natalia Gavriliţa: Vom avea gaze naturale
Republica Moldova se confruntă cu o criză dramatică a asigurării cu resurse energetice, pe fundalul creșterii prețurilor pe plan internațional, însă țara va avea gaz natural, întrebarea e la ce preț?
- O companie elvețiană va investi în ZEL Bălți
O Companie elvețiană a semnat un Acord de investiții în valoare de 1,5 milioane de euro cu Zona Economică Liberă “Bălți”, subzona Ștefan Vodă.

* Media
- NM Espresso: ce se va întâmpla cu gazele naturale în Moldova, cine va pleca la Moscova la negocieri și ce fel de percheziții se fac iarăși la procuratură (newsmaker.md)
- Sancțiuni înzecite, e prea puțin pentru petroliști! Noi modificări la legea produselor petroliere (mold-street.com)
- Președinta Maia Sandu a promulgat Legea cu privire la ratificarea Convenției de la Istanbul (agora.md)