Noutaţi

Datele privind activitatea băncilor comerciale din Republica Moldova la data de 31 Iulie, a.2025Dr. Sándor Csány: Fiind a patra ca mărime, OTP Bank din Moldova va crește atât organic, cât și prin posibile fuziuni și achizitiiȘi pare să fie un loc, dar se pare că nuScott HOCKLANDER: Pentru mine, perseverența cetățenilor moldoveni nu este doar o lecție învățată, ci și un mare exempluSorin MASLO: „Anul 2022 a fost unul de cotitură pentru Combinatul „Cricova”, cifra de afaceri a crescut cu aproape 25%” Ratele depozitelor – la maximum. Conjunctura pieței sau De ce băncile au nevoie de depozitele persoanelor fiziceValeriu LAZĂR:”Dacă statul astăzi nu va susține businessul, mâine nu va avea de la cine colecta impozite”Aeroportul din Chișinău, oglindă a statalitățiiMăsurile monetare contra inflației nemonetareBăncile, ca punct de sprijin pentru economie: au majorat profitul și se pregătesc de provocările din semestrul II din 2022Ministerul Finanțelor și investitorii de pe piața valorilor mobiliare de stat, la culmile volumului de plasarePiața bancară: emoții și cerere sportită. Nu există panicăEste oare pregătită Moldova pentru consecințele economice al războiului din țara vecinăNe așteaptă hiperinflație? Totul depinde de diagnoza corectă și tratamentul prescrisCe se întâmplă pe piața valorilor mobiliare de stat și ce atribuție la aceasta are Banca NaționalăSectorul vinicol, în prag de revoluție: Legea de profil falimentează întreprinderile?Capcană pentru piața produselor petroliereLászló DIÓSI: Foreign investments come to Moldova due to banking system stabilityCând nu sunt bani de la FMI, emitem VMS! Nikolay BORISSOV: ”Cumpărarea Moldindconbank-ului reprezintă cea mai bună achiziție de pe piața moldovenească, deși e și cea mai riscantă” Jocuri în ping-pong petrolierAnul bancar 2020 – pandemic, profitabilStraniul an 2020: smerenie, revoltă, acceptarea noii realități”Jocurile foamete” ale pieței valutareCum să îmblânzim lichiditățileVeaceslav IONIȚĂ: Guvernul a omorât businessul, dar a cochetat cu populațiaOamenii și businessul: Selecția naturală și nenaturalăAlexandru BURDEINÎI: Să fii etic în afaceri devine vitalIndicatorii macroeconomice de baza in MoldovaZilnic: Cursul de schimb valutar la toate bancile comerciale din MoldovaZilnic: Pretul PECO

Președintele României, Klaus Iohannis, a semnat legea de ratificare a acordului cu Republica Moldova privind acordarea unui ajutor financiar nerambursabil de 100 de milioane de euro.

Președintele României, Klaus Iohannis, a semnat legea de ratificare a acordului cu Republica Moldova privind acordarea unui ajutor financiar nerambursabil de 100 de milioane de euro.

Este vorba despre un acord între guvernele Republicii Moldova și României privind implementarea unui program de asistență tehnică și financiară în baza unui grant de 100 de milioane de euro. Documentul a fost semnat la Chișinău la 11 februarie. În cadrul întrevederii, premierul român Nicolae Ion Ciucă a declarat că acordul, care prevede acordarea unui ajutor financiar de 100 de milioane de euro pentru Republica Moldova, este unul dintre principalele instrumente prin care România sprijină în mod concret eforturile Republicii Moldova pentru dezvoltarea durabilă și avansarea pe calea reformelor și apropierii de UE. Amintim că, domeniile vizate de asistența financiară nerambursabilă acordată României vor fi: energie, transport, mediu, infrastructură, întreprinderi mici, independența mass-media, reforma administrației publice, sănătate, cultură, turism. Cea mai mare parte a fondurilor va merge în regiuni - în sate. Fondurile vor fi acordate pentru o perioadă de 7 ani. Cu toate acestea, pentru a asigura absorbția integrală de către Moldova a fondurilor oferite de Guvernul României, implementarea acestuia ar putea fi prelungită cu până la 3 ani. Acordul prevede, de asemenea, o contribuție financiară din partea Moldovei, care nu poate fi mai mică de 5% din costurile eligibile ale fiecărui proiect. De asemenea, Guvernul moldovean va trebui să asigure scutirea de taxe, impozite și orice alte plăți pentru echipamentele și materialele furnizate de partenerii români din cadrul proiectului, publici sau privați, finanțate din contribuție. // 05.05.2022 – InfoMarket

Noutați dupa tema