Noutaţi

Datele privind activitatea băncilor comerciale din Republica Moldova la data de 31 Iulie, a.2025Dr. Sándor Csány: Fiind a patra ca mărime, OTP Bank din Moldova va crește atât organic, cât și prin posibile fuziuni și achizitiiȘi pare să fie un loc, dar se pare că nuScott HOCKLANDER: Pentru mine, perseverența cetățenilor moldoveni nu este doar o lecție învățată, ci și un mare exempluSorin MASLO: „Anul 2022 a fost unul de cotitură pentru Combinatul „Cricova”, cifra de afaceri a crescut cu aproape 25%” Ratele depozitelor – la maximum. Conjunctura pieței sau De ce băncile au nevoie de depozitele persoanelor fiziceValeriu LAZĂR:”Dacă statul astăzi nu va susține businessul, mâine nu va avea de la cine colecta impozite”Aeroportul din Chișinău, oglindă a statalitățiiMăsurile monetare contra inflației nemonetareBăncile, ca punct de sprijin pentru economie: au majorat profitul și se pregătesc de provocările din semestrul II din 2022Ministerul Finanțelor și investitorii de pe piața valorilor mobiliare de stat, la culmile volumului de plasarePiața bancară: emoții și cerere sportită. Nu există panicăEste oare pregătită Moldova pentru consecințele economice al războiului din țara vecinăNe așteaptă hiperinflație? Totul depinde de diagnoza corectă și tratamentul prescrisCe se întâmplă pe piața valorilor mobiliare de stat și ce atribuție la aceasta are Banca NaționalăSectorul vinicol, în prag de revoluție: Legea de profil falimentează întreprinderile?Capcană pentru piața produselor petroliereLászló DIÓSI: Foreign investments come to Moldova due to banking system stabilityCând nu sunt bani de la FMI, emitem VMS! Nikolay BORISSOV: ”Cumpărarea Moldindconbank-ului reprezintă cea mai bună achiziție de pe piața moldovenească, deși e și cea mai riscantă” Jocuri în ping-pong petrolierAnul bancar 2020 – pandemic, profitabilStraniul an 2020: smerenie, revoltă, acceptarea noii realități”Jocurile foamete” ale pieței valutareCum să îmblânzim lichiditățileVeaceslav IONIȚĂ: Guvernul a omorât businessul, dar a cochetat cu populațiaOamenii și businessul: Selecția naturală și nenaturalăAlexandru BURDEINÎI: Să fii etic în afaceri devine vitalIndicatorii macroeconomice de baza in MoldovaZilnic: Cursul de schimb valutar la toate bancile comerciale din MoldovaZilnic: Pretul PECO

Reciclatorii se opun introducerii monopolului fiscal pentru importul de produse reciclabile feroase în Republica Moldova prin SA "Metalferos".

Reciclatorii se opun introducerii monopolului fiscal pentru importul de produse reciclabile feroase în Republica Moldova prin SA "Metalferos".

Reciclatorii din România, care exportă deșeuri feroase către Uzina Metalurgică din Râbnița (UMM), își exprimă profunda îngrijorare și dezacordul față de propunerea de introducere a monopolului fiscal pentru importul de deșeuri feroase în Republica Moldova prin intermediul SA "Metalferos".
 
Într-o petiție comună adresată Guvernului și Parlamentului Republicii Moldova, precum și Ambasadorului României și Ambasadorului Uniunii Europene în Republica Moldova, semnată de 13 mari reciclatori din România, se atrage atenția asupra pericolelor semnificative pe care le poate cauza monopolizarea importurilor de deșeuri feroase în Republica Moldova.
Principalele riscuri identificate includ:
• Oprirea completă a Uzinei Metalurgice din Moldova
• Scăderea veniturilor la bugetul de stat, generate de industria reciclării și sectoarele conexe asociate cu UMM.
• Perturbarea activității unor sectoare esențiale din economia Republicii Moldova, precum construcțiile, procesarea metalelor și transportul de mărfuri auto și feroviar.
• Diminuarea drastică a veniturilor ÎS "Calea Ferată din Moldova".
• Încălcarea tratatelor și acordurilor internaționale la care Republica Moldova este parte, inclusiv prevederile Acordului de Asociere cu Uniunea Europeană.
 
Marii reciclatori din România avertizează Guvernul Republicii Moldova cu privire la consecințele grave ale implementării măsurilor de monopolizare a importului de deșeuri feroase și solicită eliminarea acestei prevederi din proiectul Hotărârii Guvernului Republicii Moldova și din anexele aferente, în special din „Regulamentul de funcționare a monopolului fiscal pe piața deșeurilor de metale feroase din Republica Moldova”.

Sursa: 
https://portal.revistimpul.ro/reciclatorii-din-romania-se-opun-introducerii-monopolului-fiscal-pentru-importul-de-produse-reciclabile-feroase-in-republica-moldova/

 
06.06.2024

Noutați dupa tema