Noutaţi

Datele privind activitatea băncilor comerciale din Republica Moldova la data de 31 Iulie, a.2025Dr. Sándor Csány: Fiind a patra ca mărime, OTP Bank din Moldova va crește atât organic, cât și prin posibile fuziuni și achizitiiȘi pare să fie un loc, dar se pare că nuScott HOCKLANDER: Pentru mine, perseverența cetățenilor moldoveni nu este doar o lecție învățată, ci și un mare exempluSorin MASLO: „Anul 2022 a fost unul de cotitură pentru Combinatul „Cricova”, cifra de afaceri a crescut cu aproape 25%” Ratele depozitelor – la maximum. Conjunctura pieței sau De ce băncile au nevoie de depozitele persoanelor fiziceValeriu LAZĂR:”Dacă statul astăzi nu va susține businessul, mâine nu va avea de la cine colecta impozite”Aeroportul din Chișinău, oglindă a statalitățiiMăsurile monetare contra inflației nemonetareBăncile, ca punct de sprijin pentru economie: au majorat profitul și se pregătesc de provocările din semestrul II din 2022Ministerul Finanțelor și investitorii de pe piața valorilor mobiliare de stat, la culmile volumului de plasarePiața bancară: emoții și cerere sportită. Nu există panicăEste oare pregătită Moldova pentru consecințele economice al războiului din țara vecinăNe așteaptă hiperinflație? Totul depinde de diagnoza corectă și tratamentul prescrisCe se întâmplă pe piața valorilor mobiliare de stat și ce atribuție la aceasta are Banca NaționalăSectorul vinicol, în prag de revoluție: Legea de profil falimentează întreprinderile?Capcană pentru piața produselor petroliereLászló DIÓSI: Foreign investments come to Moldova due to banking system stabilityCând nu sunt bani de la FMI, emitem VMS! Nikolay BORISSOV: ”Cumpărarea Moldindconbank-ului reprezintă cea mai bună achiziție de pe piața moldovenească, deși e și cea mai riscantă” Jocuri în ping-pong petrolierAnul bancar 2020 – pandemic, profitabilStraniul an 2020: smerenie, revoltă, acceptarea noii realități”Jocurile foamete” ale pieței valutareCum să îmblânzim lichiditățileVeaceslav IONIȚĂ: Guvernul a omorât businessul, dar a cochetat cu populațiaOamenii și businessul: Selecția naturală și nenaturalăAlexandru BURDEINÎI: Să fii etic în afaceri devine vitalIndicatorii macroeconomice de baza in MoldovaZilnic: Cursul de schimb valutar la toate bancile comerciale din MoldovaZilnic: Pretul PECO

Moldova speră să poată cumpăra din România volumele necesare de gaze și energie electrică și să poată implementa proiecte majore de securitate energetică.

Moldova speră să poată cumpăra din România volumele necesare de gaze și energie electrică și să poată implementa proiecte majore de securitate energetică.

Declarația a fost făcută de președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, într-un interviu acordat postului românesc de televiziune Digi24. Ea a menționat că Moldova nu are un contract pentru luna noiembrie pentru a furniza nici măcar cantitatea recent redusă de energie electrică de la Centrala electrică moldovenească, situată în regiunea transnistreană și deținută de compania rusă Inter RAO. De asemenea, Moldova nu mai poate cumpăra energie electrică din Ucraina, așa cum făcea până atacurile cu bombă asupra infrastructurii energetice ucrainene. "Și atunci ne rămâne opțiunea de a cumpăra energie electrică de pe piața europeană, deși prețurile de acolo sunt uneori inaccesibile pentru noi. Avem sprijinul României și vrem să ne putem baza în continuare pe aceste achiziții de energie electrică pentru a ne menține stabilitatea și pentru a putea rămâne parte a lumii libere. Cunoaștem prețul acestei libertăți, dar avem încă nevoie de ajutor și suntem foarte recunoscători pentru tot sprijinul pe care l-am primit până acum", a declarat oficialul moldovean. Ea a subliniat că acest ajutor vine în fiecare zi. "La Chișinău, trebuie să găsim soluții pentru a doua zi, să decidem de unde vom lua toată energia electrică sau gazele naturale. Iar în ultimele săptămâni, am reușit să cumpărăm energie electrică și de pe piața românească. Este simplu, atunci când se taie aprovizionarea de undeva, de la centrala de stat din Moldova sau de la furnizorul de gaze, Gazprom, chiar dacă avem un contract pe care Gazpromul nu îl îndeplinește, avem noi nevoi și situații diferite în fiecare zi, astfel încât, pe viitor, sperăm că vom putea cumpăra cantitatea necesară de energie electrică și gaze de pe piața românească", a declarat Maia Sandu. Ea a subliniat că, în ciuda acestei perioade foarte dificile, autoritățile doresc să continue să investească în securitatea energetică a țării, astfel încât peste 3-4 ani să nu ne mai aflăm în aceeași criză. "Și aici putem discuta foarte mult de ce ne-am dovedit a fi atât de vulnerabili, pentru că guvernele anterioare nu s-au preocupat de diversificarea surselor de aprovizionare cu energie, nu au investit în sursele de energie regenerabilă. Noi, în ciuda acestor dificultăți pe care le avem, în ciuda costurilor foarte mari pe care le plătim pentru resursele energetice, dorim să începem cu succes și am lansat deja câteva proiecte importante care ne vor asigura securitatea energetică în viitor. În acest caz, ne bazăm pe Uniunea Europeană și pe alți parteneri externi pentru a ne ajuta să inițiem și să implementăm proiecte. Printre altele, vorbim în principal despre sursele de energie regenerabilă. De asemenea, construim o linie de înaltă tensiune care va lega Chișinăul de București. Avem un șir de proiecte importante pe care, repet, trebuie să le realizăm, în pofida dificultăților cu care ne confruntăm în prezent", a declarat Maia Sandu. // 02.11.2022 – InfoMarket

Noutați dupa tema