Noutaţi

Datele privind activitatea băncilor comerciale din Republica Moldova la data de 31 August, a.2025Dr. Sándor Csány: Fiind a patra ca mărime, OTP Bank din Moldova va crește atât organic, cât și prin posibile fuziuni și achizitiiȘi pare să fie un loc, dar se pare că nuScott HOCKLANDER: Pentru mine, perseverența cetățenilor moldoveni nu este doar o lecție învățată, ci și un mare exempluSorin MASLO: „Anul 2022 a fost unul de cotitură pentru Combinatul „Cricova”, cifra de afaceri a crescut cu aproape 25%” Ratele depozitelor – la maximum. Conjunctura pieței sau De ce băncile au nevoie de depozitele persoanelor fiziceValeriu LAZĂR:”Dacă statul astăzi nu va susține businessul, mâine nu va avea de la cine colecta impozite”Aeroportul din Chișinău, oglindă a statalitățiiMăsurile monetare contra inflației nemonetareBăncile, ca punct de sprijin pentru economie: au majorat profitul și se pregătesc de provocările din semestrul II din 2022Ministerul Finanțelor și investitorii de pe piața valorilor mobiliare de stat, la culmile volumului de plasarePiața bancară: emoții și cerere sportită. Nu există panicăEste oare pregătită Moldova pentru consecințele economice al războiului din țara vecinăNe așteaptă hiperinflație? Totul depinde de diagnoza corectă și tratamentul prescrisCe se întâmplă pe piața valorilor mobiliare de stat și ce atribuție la aceasta are Banca NaționalăSectorul vinicol, în prag de revoluție: Legea de profil falimentează întreprinderile?Capcană pentru piața produselor petroliereLászló DIÓSI: Foreign investments come to Moldova due to banking system stabilityCând nu sunt bani de la FMI, emitem VMS! Nikolay BORISSOV: ”Cumpărarea Moldindconbank-ului reprezintă cea mai bună achiziție de pe piața moldovenească, deși e și cea mai riscantă” Jocuri în ping-pong petrolierAnul bancar 2020 – pandemic, profitabilStraniul an 2020: smerenie, revoltă, acceptarea noii realități”Jocurile foamete” ale pieței valutareCum să îmblânzim lichiditățileVeaceslav IONIȚĂ: Guvernul a omorât businessul, dar a cochetat cu populațiaOamenii și businessul: Selecția naturală și nenaturalăAlexandru BURDEINÎI: Să fii etic în afaceri devine vitalIndicatorii macroeconomice de baza in MoldovaZilnic: Cursul de schimb valutar la toate bancile comerciale din MoldovaZilnic: Pretul PECO

Business internaţional. JPMorgan: Declinul pieţei de capital ar putea ajunge la final pe măsură ce răscumpărările de acţiuni ating niveluri record în SUA

Business internaţional. JPMorgan: Declinul pieţei de capital ar putea ajunge la final pe măsură ce răscumpărările de acţiuni ating niveluri record în SUA

Scăderile masive înregistrate de piaţa americană de capital se pot opri ca urmare a actualului trend de răscumpărări de acţiuni, consideră analiştii din cadrul JPMorgan, cea mai mare bancă din Statele Unite în funcţie de active, conform Business Insider.
Răscumpărările de acţiuni efectuate de marile corporaţii americane au prins avânt în timpul declinului pieţei de acţiuni din ultima perioadă, fiind consemnat anul acesta un număr record de activităţi în acest sens, spune gigantul american.
Companiile incluse în indicele S&P 500 au anunţat un număr record de răscumpărări de la începutul anului până în prezent, respectiv 429 de miliarde de dolari, peste sumele înregistrate în acelaşi interval de timp din 2019 şi 2021.
În T1/2022, răscumpărările au înregistrat un plus de 45% faţă de trimestrul similar al anului trecut şi 3% prin comparaţie cu T4/2021. Creşterile au fost consemnate, în mare parte, în industria tech (62 de miliarde de dolari), domeniul financiar (49 de miliarde) şi sectorul sănătăţii (39 de miliarde).
De asemenea, grupurile energetice şi-au accelerat activităţile de răscumpărare de acţiuni, de vreme ce firmele respective au beneficiat de preţurile mai mari la petrol şi gaze naturale. Astfel, companiile din industria energetică au reachiziţionat acţiuni de 9,5 miliarde de dolari, de la 500 de milioane în T1/2021. JPMorgan susţine că trendul ar trebui să rămână în picioare timp de cel puţin câteva săptămâni, conturând astfel o potenţială revenire a burselor din SUA.

Zf.ro

Noutați dupa tema