Noutaţi

Datele privind activitatea băncilor comerciale din Republica Moldova la data de 31 Iulie, a.2025Dr. Sándor Csány: Fiind a patra ca mărime, OTP Bank din Moldova va crește atât organic, cât și prin posibile fuziuni și achizitiiȘi pare să fie un loc, dar se pare că nuScott HOCKLANDER: Pentru mine, perseverența cetățenilor moldoveni nu este doar o lecție învățată, ci și un mare exempluSorin MASLO: „Anul 2022 a fost unul de cotitură pentru Combinatul „Cricova”, cifra de afaceri a crescut cu aproape 25%” Ratele depozitelor – la maximum. Conjunctura pieței sau De ce băncile au nevoie de depozitele persoanelor fiziceValeriu LAZĂR:”Dacă statul astăzi nu va susține businessul, mâine nu va avea de la cine colecta impozite”Aeroportul din Chișinău, oglindă a statalitățiiMăsurile monetare contra inflației nemonetareBăncile, ca punct de sprijin pentru economie: au majorat profitul și se pregătesc de provocările din semestrul II din 2022Ministerul Finanțelor și investitorii de pe piața valorilor mobiliare de stat, la culmile volumului de plasarePiața bancară: emoții și cerere sportită. Nu există panicăEste oare pregătită Moldova pentru consecințele economice al războiului din țara vecinăNe așteaptă hiperinflație? Totul depinde de diagnoza corectă și tratamentul prescrisCe se întâmplă pe piața valorilor mobiliare de stat și ce atribuție la aceasta are Banca NaționalăSectorul vinicol, în prag de revoluție: Legea de profil falimentează întreprinderile?Capcană pentru piața produselor petroliereLászló DIÓSI: Foreign investments come to Moldova due to banking system stabilityCând nu sunt bani de la FMI, emitem VMS! Nikolay BORISSOV: ”Cumpărarea Moldindconbank-ului reprezintă cea mai bună achiziție de pe piața moldovenească, deși e și cea mai riscantă” Jocuri în ping-pong petrolierAnul bancar 2020 – pandemic, profitabilStraniul an 2020: smerenie, revoltă, acceptarea noii realități”Jocurile foamete” ale pieței valutareCum să îmblânzim lichiditățileVeaceslav IONIȚĂ: Guvernul a omorât businessul, dar a cochetat cu populațiaOamenii și businessul: Selecția naturală și nenaturalăAlexandru BURDEINÎI: Să fii etic în afaceri devine vitalIndicatorii macroeconomice de baza in MoldovaZilnic: Cursul de schimb valutar la toate bancile comerciale din MoldovaZilnic: Pretul PECO

În 2023, Moldova a majorat exporturile de prune, cireșe, vișine, caise și piersice cu 82% comparativ cu 2022 - până la 81 milioane de dolari.

În 2023, Moldova a majorat exporturile de prune, cireșe, vișine, caise și piersice cu 82% comparativ cu 2022 - până la 81 milioane de dolari.

Anunțul a fost făcut de ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Dumitru Alaiba, care a precizat că exporturile s-au ridicat la 1 miliard 446 milioane de lei, adică peste 81 de milioane de dolari. Totodată, el a spus că 61% din exporturile de prune, cireșe, vișine, caise și piersice moldovenești au mers în țările UE. Principalele piețe de desfacere pentru fructele noastre în rândul țărilor UE sunt România (16 la sută), Polonia (12 la sută), Germania (10 la sută), Letonia (4 la sută) și Olanda (3 la sută). "Această creștere nu este doar un indicator economic, ci și rezultatul muncii agricultorilor noștri. Îi vom sprijini prin diversificarea piețelor noastre de export. Echipa noastră a obținut o prelungire a liberalizării comerțului cu UE, a semnat un acord de liber schimb cu AELS (Asociația Europeană a Liberului Schimb) și merge înainte cu reînnoirea acordului de liber schimb cu Turcia. Lucrăm din greu pentru a sprijini toate sectoarele economiei noastre. Pentru a oferi produse și servicii de calitate de care să ne putem mândri atât acasă, cât și în străinătate!", - a scris Dumitru Alaiba pe pagina sa de socializare. Amintim că, în iulie 2023, Uniunea Europeană a aprobat prelungirea pentru încă un an a măsurilor temporare de liberalizare a comerțului cu Republica Moldova, a regimului preferențial de livrare a 7 categorii de produse agricole fără taxe vamale. La 20 iulie, Consiliul Uniunii Europene a adoptat o decizie prin care a prelungit cu încă 1 an, până la 24 iulie 2024, măsuri cum ar fi suspendarea taxelor vamale și a contingentelor la importurile în UE din Republica Moldova a 7 categorii de produse agricole: mere, cireșe, prune, roșii, usturoi, struguri de masă și suc de struguri. Astfel, acestea pot continua să fie livrate pe piețele UE fără a plăti taxe vamale. // 15.01.2024 - InfoMarket.

Noutați dupa tema