Materialele sectiunii

Banca Națională a Moldovei va cere de la compania rusească ”Gazprombank” returnarea a 100 de milioane de dolari, care au fost scoși ilegal din conturile corespondente ale Băncii de Economii.

Banca Națională a Moldovei va cere de la compania rusească ”Gazprombank” returnarea a 100 de milioane de dolari, care au fost scoși ilegal din conturile corespondente ale Băncii de Economii.

Procurorul general Alexandr Stoianoglo a declarat despre acest lucru în timpul depunerii online către Parlamentul European a unui raport privind ancheta „furtului miliardului”. El a menționat că a fost inițiat un dosar penal privind retragerea ilegală a acestor fonduri din conturile corespondente folosind comenzi false, iar Banca Națională a Moldovei va trimite în curând o acțiune civilă împotriva Gazprombank pentru a recupera din acesta 100 de milioane de dolari retrași de la Banca de Economii în cadrul cadrul „furtului miliardului”. Alexandr Stoianoglo a subliniat, de asemenea, că procurorii au adunat „dovezi incontestabile conform cărora principalul beneficiar al „furtului miliardului” a fost Vladimir Plahotniuc, alături de Ilan Șor, iar anterior ancheta a fost sabotată de fostul procuror general Eduard Harunjen și de fostul șef al Procuraturii Anticorupție Viorel Morari în favoarea lui Plahotniuc. De asemenea, Procurorul General a cerut ajutor structurilor europene și internaționale pentru a investiga „furtul miliardului” pentru a verifica activitatea băncilor cu probleme și a angajaților Băncii Naționale, întrucât ancheta încă nu știe cu siguranță ce împrumuturi au fost emise în realitate și care practic și procurorii moldoveni au nevoie de ajutor în cooperarea internațională pentru a clarifica situația. Acest lucru este valabil mai ales pentru Marea Britanie și Cipru. // 15.06.2021 — InfoMarket

Noutați dupa tema