Materialele sectiunii

Rata medie ponderată anuală pentru dobânzile la creditele noi în lei a atins un nou minim istoric în februarie - de 7,4%.

Rata medie ponderată anuală pentru dobânzile la creditele noi în lei a atins un nou minim istoric în februarie - de 7,4%.

În același timp, în comparație cu luna ianuarie, rata a scăzut cu 0,28 puncte procentuale, iar în comparație cu luna februarie a anului 2020, a scăzut cu 1,34 puncte procentuale. Amintim că minimul istoric al ratei dobânzii medii ponderate pentru creditele noi în lei în Moldova era anterior de 7,68% pe an și a fost înregistrat în ianuarie 2021. Potrivit InfoMarket, datele Băncii Naționale a Moldovei arată că, în februarie 2021, împrumuturile acordate persoanelor fizice au fost oferite la o rată medie de 6,08% (-0,8 puncte procentuale, comparativ cu luna precedentă; -2,37 puncte procentuale în comparație cu februarie 2020), persoanelor juridice - 8,35% (+0,03 p.p. și, respectiv, - 0,49 p.p.) și persoanelor fizice implicate în activitate antreprenorială - 8,96% (-0,07 p.p. și, respectiv, - 1,5 p.p., respectiv). Volumul împrumuturilor în lei acordate persoanelor fizice în februarie 2021 a crescut cu 34,6% față de luna precedentă, și a ajuns la cifra de 850,2 milioane lei. Cea mai mare cotă o dețin împrumuturile de consum (65,6%), care au fost emise la o rată medie de 5,43% pe an (-1,25 p.p. comparativ cu luna precedentă și -3,3 p.p. comparativ cu februarie 2020). Rata medie a dobânzii pentru împrumuturile solicitate pentru cumpărarea de bunuri imobiliare în luna februarie a acestui an s-a ridicat la 6,87% și a crescut cu 0,07 puncte procentuale, comparativ cu luna precedentă, dar a scăzut cu 0,48 puncte procentuale, comparativ cu februarie 2020. Remarcăm faptul că ponderea creditelor ipotecare emise în lei s-a ridicat la 94,4% și ponderea împrumuturilor de consum în lei a fost de 99,4%. Împrumuturile în lei cu o scadență de la 2 până la 5 ani au fost cele mai solicitate în luna de raportare și au fost acordate la o rată medie a dobânzii de 6,97% (persoanelor juridice - 8,43%, persoanelor fizice - 5,15% și persoanelor fizice care practică antreprenoriat - 9,23%). În același timp, cea mai mare rată medie a dobânzii pentru împrumuturile în lei pentru persoanele juridice a fost la creditele cu scadență de până la o lună - 9,57% pe an, pentru persoane fizice - la împrumuturi cu scadență de la 1 la 3 luni - 8,42% pe an, iar pentru persoanele fizice angajate în activitate antreprenorială, la împrumuturi pe o perioadă de 1-2 ani - 9,66%. Cea mai mică rată medie a dobânzii pentru împrumuturile în lei pentru persoanele fizice a fost rata la împrumuturile pe o perioadă de 2 până la 5 ani - 5,15%, pentru persoanele juridice - rata la împrumuturile pentru o perioadă de 1-3 luni, care a fost de 8,02% iar pentru persoanele fizice angajate în activități antreprenoriale, rata creditelor pentru o perioadă de 6 până la 12 luni, care a constituit 8,42%. // 07.04.2021 — InfoMarket

Noutați dupa tema