Evenimente si comentarii
Moldova și Organizația Națiunilor Unite pentru Dezvoltare Industrială (UNIDO) au semnat un nou Program de parteneriat pentru perioada 2026-2032
25.06.2026
Documentul a fost semnat la Viena de ministrul dezvoltării economice și digitalizării, Eugen Osmochescu, și de directorul general al UNIDO, Gerd Müller. Potrivit Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării, noul program stabilește cadrul strategic al cooperării dintre Moldova și UNIDO în vederea sprijinirii dezvoltării industriale durabile, a creșterii competitivității întreprinderilor, a facilitării tranziției „verzi” și digitale, precum și a promovării procesului de integrare europeană. În cadrul discuțiilor, Eugen Osmochescu a apreciat sprijinul constant acordat de UNIDO...
/
full text



