Moldova și Organizația Națiunilor Unite pentru Dezvoltare Industrială (UNIDO) au semnat un nou Program de parteneriat pentru perioada 2026-2032
Documentul a fost semnat la Viena de ministrul dezvoltării economice și digitalizării, Eugen Osmochescu, și de directorul general al UNIDO, Gerd Müller. Potrivit Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării, noul program stabilește cadrul strategic al cooperării dintre Moldova și UNIDO în vederea sprijinirii dezvoltării industriale durabile, a creșterii competitivității întreprinderilor, a facilitării tranziției „verzi” și digitale, precum și a promovării procesului de integrare europeană. În cadrul discuțiilor, Eugen Osmochescu a apreciat sprijinul constant acordat de UNIDO modernizării economiei naționale și a subliniat importanța noului program pentru atragerea investițiilor, dezvoltarea competențelor, sprijinirea întreprinderilor mici și mijlocii și crearea de noi locuri de muncă. În același timp, au fost analizate posibilitățile de extindere a cooperării, inclusiv posibilitatea implementării în Moldova a unor inițiative menite să consolideze reziliența industrială și transferul de tehnologii moderne, după modelul proiectelor derulate de UNIDO împreună cu partenerii internaționali. Semnarea Programului de parteneriat cu țara pentru perioada 2026-2032 confirmă angajamentul comun față de construirea unei economii mai competitive, inovatoare și durabile. //25.06.2026 – InfoMarket.







