Materialele sectiunii

Reprezentanții Consiliului de Administrație al BERD se află într-o vizită de trei zile în Moldova pentru a confirma sprijinul pentru reforme și proiecte noi.

Reprezentanții Consiliului de Administrație al BERD se află într-o vizită de trei zile în Moldova pentru a confirma sprijinul pentru reforme și proiecte noi.

Vizita BERD vine la doi ani de la vizita virtuală care a avut loc în timpul pandemiei Covid-19 din 2021. Actuala vizită, care are loc în perioada 19-21 iunie, este prima lor vizită în Moldova în format fizic din 2017. După cum se subliniază în anunțul băncii, BERD, care este cel mai mare investitor instituțional din Moldova, se angajează să sprijine guvernul în promovarea reformelor care se concentrează în prezent pe transparența sectorului bancar, îmbunătățirea mediului de afaceri și consolidarea securității energetice în țara candidată la aderarea la UE, împreună cu Ucraina vecină. Banca joacă un rol-cheie în dezvoltarea sectorului privat din Moldova prin finanțarea de proiecte și consultanță, precum și printr-un dialog politic activ. După o vizită de luni la portul Giurgiulești, singurul port fluvio-maritim din Moldova, al cărui operator Danube Logistics este deținut de BERD din 2021, și a vinăriei Gitana, un client al BERD, reprezentanții Consiliului BERD se vor întâlni cu prim-ministrul Republicii Moldova, Dorin Recean, viceprim-ministrul, ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, guvernatorul BERD Moldova, Dumitru Alaiba, viceprim-ministrul și ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Nicu Popescu, ministrul Energiei Victor Parlicov, ministrul Justiției Veronica Mihailova-Moraru, secretarul de stat al Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale Angela Țurcanu, secretarul de stat al Ministerului Finanțelor Ion Gumene și guvernatorul Băncii Naționale a Moldovei, Octavian Armașu. Înainte de a părăsi Chișinăul, miercuri dimineața, membrii Consiliului de administrație al BERD vor discuta, de asemenea, aspecte legate de dezvoltarea țării cu reprezentanți ai principalelor instituții financiare moldovenești, ai instituțiilor financiare internaționale, precum și cu diplomați și organizații ale societății civile. BERD a investit în total peste 2 miliarde de euro în Moldova prin intermediul a 163 de proiecte. Investițiile sale record în această țară în 2022 s-au ridicat la 524,8 milioane de euro și au sprijinit economia moldovenească în fața șocurilor provocate de războiul din Ucraina, fiind de 5 ori mai mari decât media investițiilor anuale ale BERD în Republica Moldova. // 19.06.2023 - InfoMarket.

Noutați dupa tema